Ev Kazaları ve Korunma Yöntemleri

Ev kazaları herkesin başına gelebilecek talihsizliklerin başında yer alır. Sürekli olarak olmasa da ev içerisinde pek çok kazanın yaşanması muhtemeldir. Ev kazaları söz konusu olduğunda ev içerisinde alabileceğiniz basit önlemler ile bu kazaları önlemeniz mümkündür. Aile içindeki bireylerin sağlığı ve güvenliği için tedbirli olmak gerekir. Aynı zamanda hasta bir aile üyesi ya da çocuk sahibi olan ailelerin güvenlik önlemleri konusunda daha dikkatli davranmaları, olası kazaları önlemek için son derece gereklidir. Ev kazaları ve korunma yöntemleri için makalemize göz atabilirsiniz.

Ev İçinde Başınıza Gelebilecek Kazalar Nelerdir?

Evler her ne kadar güvenli alanlarımız olsalar da ev içinde gerçekleşebilecek pek çok kaza vardır. Özellikle ocak ya da elektrik arızalarından kaynaklı olarak pek çok yangın ve kaza meydana gelebilir.  Cam kırılması, mutfak kazaları ya da ev içerisinde ev eşyalarından kaynaklı olarak gerçekleşebilecek yanıklar olabilir. Mutfakta yemek yapmak günlük bir aktivite olarak görülse de yüksek ısıda pişen yemekler, kızgın yağın su ile temas etmesi gibi bir anlık olaylar, ciddi hasarlara yol açabilir. Bu tarz durumlar her an gerçekleşebileceği için bu durumlara karşı bilgili olmak, hayatınızın kurtulmasına yardımcı olabilir. Yangın, ev içerisinde en çok meydana gelen kazalar arasında yer alır. Masa üzerindeki bir mum, fişte unutulan ütü ya da düzleştiriciler, ocakta unutulan yemek gibi pek çok unsur ev içinde yangın çıkmasına neden olabilir. Evin tesisatındaki arızalar, ev içinde patlamalara ve elektrik çarpması gibi ciddi kazalara yol açabilir.

ferdi kaza sigortası

Ev Kazaları Konusunda Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Ev içerisinde oluşabilecek pek çok kaza olduğu gibi bu kazalardan korunmak için de pek çok tedbir bulunmaktadır. Bakım, her konuda olduğu gibi ev içinde de son derece önemlidir. Ev içindeki elektrik, su ve doğalgaz tesisatı durumunu düzenli olarak kontrol ettirebilirsiniz. Bu tesisatlardaki arıza ve tıkanıklıklar hem size hem de evinize büyük zararlar verebilir. Evinizin bakımını düzenli yapmak ve ev içinde oluştuğu görülen sorunları hemen çözmek gerekir. Elektrikli ocak, elektrikli battaniye ya da prize takılan ütü, saç şekillendirici gibi ürünler dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Özellikle elektronik eşyalarınızda oluşan hasarlar, sigortanızın atması ya da elektrik tesisatınızın kısa devre yapması gibi durumlara neden olabilir. Çok uzun süre çalışan elektrikli ocak ve elektrikli battaniye gibi aletler, fazla ısıdan ve fazla çalışmadan dolayı alev alabilir. Bu tarz elektrik aletlerden dolayı oluşabilecek yangınlar için evinizde mutlaka yangın tüpü bulundurmalısınız. Yangın tüpünü olası bir yangın anında kullanarak büyük yangınların önüne geçebilirsiniz.

ev kazaları için ilk yardım

Ev Kazaları İçin Bir İlk Müdahale Dolabı Oluşturun

Ev içinde oluşabilecek kazalar büyük ve hasarlı olabileceği gibi küçük kazalar da olabilir. Özellikle mutfakta yemek yaparken, bıçak ve ocak kullanımından dolayı sıklıkla yanık ve kesikler meydana gelebilir. Bahçe işlerinizde aynı şekilde kesik gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlar haricinde çeşitli yaralanma ve kazalar, ev içinde sıklıkla karşılaşabileceğiniz durumlar arasında yer alır. Yanık ve kesik gibi durumlar çok ciddi olmadığında ev içerisinde bu yaralara ve yanıklara müdahale edilebilir. Bir ilk yardım dolabı hazırlayarak, kendinizi ve ailenizi ufak kazalara karşı tedbirli hale getirebilirsiniz. Tentürdiyot, sargı bezi, yara bandı, yanık kremi gibi temel pansuman malzemelerini evinizde bulundurarak ev kazaları için önlem alabilirsiniz.

Çocuklar ve Hastalar İçin Ev İçi Önlemler

Çocuklar yürümeye başladıkları zaman ev içerisindeki her yeri merak etme eğilimine girebilirler. Ev içinde kesici ve düşebilecek eşyalar, çocuklar için çok tehlikeli olabilir. Özellikle dolap ya da kitaplık gibi büyük ve ağır eşyaların duvara sabitlenmesi, çocukların bu tarz tehlikelere karşı korunabilmelerine yardımcı olur. Bunlar haricinde bıçak, matkap, balta ya da tüfek gibi çocukların ilgisini çekebilecek ve çocuğa zarar verebilecek eşyaları mutlaka çocukların erişemeyeceği ve erişmeye çalışırken zarar görmeyeceği alanlara koymalısınız. Özellikle hasta ve yaşlılar eşyaların yerini hatırlamakta ve eşyaları kullanmakta unutma sorunları yaşayabilirler. Bu sebeple kesici ve yakıcı eşyaları her zaman tedbirli bir şekilde kullanmalısınız. Ütü ya da saç şekillendirici ile işiniz biter bitmez bu eşyaları soğuması için uygun bir yere koyabilirsiniz. Ev içindeki elektronik aletlerinizi kullanırken eşyalarınızın sağlıklı çalıştığına emin olarak önlem alabilirsiniz. Elektronik eşyalarınızın kaliteli ve sağlıklı bir çalışma standardına sahip olması, ev kazaları konusunda önlem almanıza yardımcı olur.

ev kazaları için sigorta

Evinizi ve Aile Bireylerinizi Sigortalayın

Gün içerisinde farkında olmadığımız ancak karşılaşabileceğimiz pek çok kaza var. Bu kazalar hem eve hem de ev içerisinde yaşayan aile bireylerine zarar verebilir. Yukarıdaki önlemlerin yanı sıra hem evinizi hem de kendinizi sigortalatmanız en doğru seçenektir. Geniş teminatlar sunan sigorta ürünleri, kazalar nedeniyle başınıza gelebilecek pek çok maddi kaybı önler. Evinizi yangından cam kırılmasına, sel ve su baskınından pek çok tehdite karşı Konut Paket Sigortası ile sigortalayabilirsiniz.

Ayrıca Ferdi Kaza Sigortası ile hem kendinizi hem de sevdiklerinizi vefat, sakatlık ve diğer pek çok olumsuz senaryoya karşı koruyabilirsiniz. Bireysel kazalar neticesinde yaşanabilecek kötü durumları koruma altına alan sigorta ürünü hakkında detaylı bilgi almak için Ferdi Kaza Sigortası sayfasını inceleyebilir ve hemen teklif alabilirsiniz.

Önerilen makaleler