Siber Saldırı Ataklarından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Siber saldırı atakları teknolojinin ilerlemesi ile adından sıklıkla söz ettiren bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Her geçen gün ilerleyen teknoloji, pek çok alanda bizlere fayda sağlamasına karşın internet üzerinden birbirine bağlanabilen cihazlar sayesinde çeşitli tehditler oluşabiliyor. Tüm cihazların birbirine bağlanabilmesine ve cihazların birbiri arasında izin verilmeksizin veri akışı yapabilmesine imkân sağlayan internet, çeşitli siber suçları da beraberinde getiriyor. Siber saldırı sebebi ile çok fazla insan mağduriyet yaşıyor. Ancak bilinçli bir internet kullanıcısı olarak, ağınızı ve verilerinizi siber saldırı durumlarına karşı korumak mümkün.

Siber Saldırı Nedir?

Öncelikle siber saldırıdan kısaca bahsetmemizde fayda var. Siber saldırılar, daha çok hacker adı verilen bilgisayar kullanıcıları tarafından sizin izniniz olmaksınız cihaz ve verilerinize erişilmesi anlamına gelir. Bu sayede hackerlar şifre ve verilerinizi çalabilir, sizlere maddi ve manevi olarak zarar verebilirler. Bilgisayar sistemleri üzerinde uzman olan bu kullanıcılar, casus yazılımlar sayesinde size ait olan kişisel bilgilerinizi akıllı cihazlarınız üzerinden sızdırabilirler. Ardında hiç iz bırakmadan ve size fark ettirmeden gerçekleşen bu siber saldırı türleri için önlem almak önemlidir. Aksi halde zor durumda kalabilir ve geri dönüşü olmayan kayıplar vermek durumunda kalabilirsiniz.

siber saldırı ve şifre güvenliği

Şifre Seçimleriniz Konusunda Titiz Olun

Siber saldırılar, genel olarak öncelikle sizin herhangi bir platform üzerindeki hesaplarınızı hedefler. Banka hesabınız, uygulama üzerinden yönettiğiniz kripto para veya yatırım hesaplarınız, sosyal medya hesaplarınız buna örnek verilebilir. Siber saldırı suçları genel olarak şifrelerinizi ele geçiren hackerlar tarafından gerçekleştirilir. Şifrenizin kolay tahmin edilebilir ve yazılımlar aracılığıyla kolay bulunabilir olması bir dezavantaj oluşturur. Şifrelerinizi oluştururken rakam, harf ve sembollerden oluşan bir kombinasyon kullanmak daha faydalı olacaktır. Farklı karakterlerden oluşan şifreleriniz daha güçlü ve daha güvenli olacaktır. Bunun yanı sıra her hesabınız için aynı şifreyi kullanmamalısınız. Siber korsanlar bir hesabınızın şifresini ele geçirdiğinde diğer tüm hesaplarınıza erişim sağlayabilirler. Bunun önüne geçmek için her hesap için farklı şifre kullanmanız güvenliğinizin artmasına yardımcı olur.

Şifrelerinizi Sık Sık Değiştirin ve Şifrelerinizi Kaydetmeyin

Siber saldırı ataklarından korunmak için alabileceğiniz tedbirlerden birisi de şifrenizi sık sık değiştirmektir. Siber saldırılardan korunma konusunda başta gelen bu adım, şifreniz ele geçirilse bile uzun süreli bir kullanım sağlanamaması için gereklidir. Tarayıcınız üzerinden şifrelerinizi kaydetmek akıllı bir adım olmayacaktır. Şifrelerinizi tarayıcı üzerinden otomatik kullanım için kaydetmemelisiniz. Her ne kadar kullanım kolaylığı sağlasa da tarayıcınıza erişen biri, kayıtlı tüm hesaplarınıza kolaylıkla erişebilir.

siber saldırı

Bilmediğiniz Link ve Siteler Üzerinden Alışveriş Yapmayın

Kimi zaman mail üzerinden ya da mesaj üzerinden sizlere gönderilen linkler aracılığı ile akıllı cihaz ve bilgisayarlarınıza casus yazılımlar gönderilebilir. Bu konuda yapabileceğiniz en sağlıklı şey her zaman için bildiğiniz ve güvendiğiniz site ve linkler üzerinden alışveriş yapmaktır. Kredi kartı bilgilerinizi bu linkler üzerinden kopyalayabilen bu korsanlar, daha sonrasında sizlere ciddi maddi kayıplar oluşturabilir. Ancak 3D security ile yapacağınız ödemeler sayesinde, kredi kartı bilgilerinizi ve hesap bilgilerinizi gizli tutabilirsiniz.

Ortak Ağların Kullanımına Dikkat Edin

Aynı ağa bağlanan cihazlar arasında etkileşim sağlamak oldukça kolay olabilir. Bu sebeple kafe, kütüphane, çalışma mekanları gibi yerlerde ortak internet ağlarını kullanmadan önce mutlaka cihazlarınıza bir güvenlik sistemi kurmalısınız. Siber saldırılardan korunma yolları denildiğinde akla ilk gelen elbette güvenlik programlarıdır. Bu programlar sizleri hem bilgisayarınıza bulaşabilecek virüslerden hem de bilgisayar ve cihazlarınız üzerine oluşabilecek siber saldırılardan korur. Bu güvenlik duvarı için kesinlikle lisanslı programları kullanmalısınız.

Hesaplarınızı Kontrol Edin

Hesaplarınızın düzenli olarak kontrolünü sağlamanız, hesaplarınız üzerinde gerçekleşebilecek herhangi bir anormalliği erken fark etmenize olanak sağlar. Kimi siber saldırılarda aniden maddi kayıplar yaşayabileceğiniz gibi kimi yazılımlar sayesinde bütçeniz ve verileriniz üzerinden anlamayacağınız kadar küçük parçalar alınarak uzun süreli bir saldırıya maruz kalmanız söz konusu olabilir. Bu sebeple her zaman hesaplarınızın kontrolünü sağlamanız, siber saldırılardan korunma yolları söz konusu olduğunda önemli bir adımdır.

ssl sertifikası siber saldırılar

SSL Sertifikasını Önemseyin

Tarayıcılar üzerinden ziyaret ettiğiniz internet sitelerinin güvenli olup olmadığına her zaman dikkat etmelisiniz. Bu sertifikaya sahip siteler, kişisel verilerinizin korunmasını sağlar. SSL sertifikası sahibi olan siteler https:// ifadesine sahiptir. Ancak http:// ifadeli sitelerde bu sertifika bulunmaz. Bu tarz sitelerden kaçınarak kişisel verilerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Tarayıcıdan da kontrol edebileceğiniz gibi Kıbrıs Sigorta SSL sertifikasına sahip web sitelerinden biridir. Hızlıca sigorta fiyat teklifi alabilir ve poliçe prim ödemelerinizi güvenle yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler