İkinci El Araç Aldıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

İkinci el araç piyasası sıklıkla tercih edilen bir araç alma alanı olarak karşımıza çıkıyor. Vergilerin yüksek olması ya da sıfır arabalar yerine daha az kullanılmış ikinci el arabaların tercih edilmesi, kullanıcıların bütçelerinden tasarruf etmelerine yardımcı oluyor. İkinci el otomobil aldıktan sonra yapılması gerekenler elbette araç alımından sonra kendinizi ve aracınızı güvence altına almak adına son derece önemli. Aracı aldıktan sonra araç için yapmanız gereken işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmeli ve aracınızın güvence altında olduğuna emin olmalısınız. Peki, nedir bu ikinci el araç alımı sonucunda yapılacak işlemler? Yazımızı sizin için derledik.

İkinci El Araç Alımı

İkinci el araç alımı son derece tasarruflu ve sıklıkla tercih edilen bir araç satın alma yöntemidir. Aileler ya da kişiler; bütçelerine uygun, beğendikleri modeli temiz bir ikinci el araba olarak satın alma arayışına girebilirler. Ancak aracı almadan önce mutlaka aracın hasar geçmişine bakılmalı, araç gözle görülmeli ve araç uzman bir eksper tarafından değerlendirilmelidir. Aksi halde istenmeyen durumlar meydana gelebilir.

İkinci El Araç Alımı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle araç satın alınırken aracın yeni sahibinin, aracı kendi üzerine alması gerekir. Koçan ve diğer araç kaydı bilgilerinin bu anlamda gerekli kurumlarca düzenlenmesi gerekir. İkinci el otomobil için araca kasko sigortası yapılması, yeni alıcının isteği ve sorumluluğundadır. Aracın kasko sigortası kapsamında olması, oluşabilecek küçük ya da büyük çaplı kazalar için son derece önem arz eder. Sigorta bir çok olumsuz durum karşısında güvence sağlar ve olumsuzluklar sonrasında çok daha büyük masrafların ortaya çıkmasına engel olur.

ikinci el araç bakımı

İkinci El Araç Bakımı

İkinci el alınan araçların temiz bir şekilde kullanılmış olması önemlidir. Arabaların hem donanımsal hem de dış görüntü açısından sağlıklı olması ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir. Bunun yanı sıra ikinci el araç aldıktan sonra da aracın düzenli bakımının sağlanması gerekir. Özellikle yoğun bir araç kullanımına sahipseniz, aracınızın bakımını ve muayenesini düzenli bir şekilde yaptırıyor olmak aracınızın uzun süre sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. İkinci el otomobil alındıktan sonra, aracı kendinize göre yenilemek ilk tercih edeceğiniz adım olabilir. Özellikle otomobil üzerinde uzun süredir kullanılan ve değiştirmek isteyebileceğiniz parçalardan ilki direksiyondur. Direksiyon araç kullanımında temasın en çok gerçekleştiği alandır. Bu sebeple direksiyon yenileyerek hem arabanıza farklı bir hava katmış hem de yeni bir direksiyona sahip olmuş olursunuz. Araba içerisindeki vites kolu ve koltuk gibi modifiye edilebilecek yerleri kendi zevkinize göre kaplatabilirsiniz. Arabanızın fren ve balata sistemlerini doğru ve düzgün bir şekilde kontrol ettirmeniz hem araç ömrünüzün uzun olması için hem de istenmeyen kazaları önleyebilmek için son derece gereklidir. İkinci el araç alımından sonra mutlaka otomobil bakımınızı düzenli bir şekilde sağlamalısınız.

ikinci el araç ve kasko sigortası

İkinci El Otomobiller İçin Kasko Yaptırmalısınız

İkinci el aracınızı kendi üzerinize aldıktan sonra iki hafta gibi bir süreç sonunda kasko amacıyla sigorta şirketine karar vermeniz ve aracınıza kasko yaptırmanız gerekir. Araç sahipleri için opsiyonel olan bu seçenek, kullanıcılara mutlaka tavsiye edilir. Araç sigortası, oluşabilecek hasarlar için aracı ve araç sahibini güvence altına alır. Sigorta şirketleri bu anlamda müşterilerine destek olarak, yaşanan kaza süreçleri sayesinde araçların sağlıklı bir şekilde devam etmelerinde destek sağlar. Aracınız için kasko sigortası tercih etmek, oluşabilecek kazalar karşısında önlem olacağından akıllı bir tercih olacaktır. İkinci el araç alımı sonrasında iki haftalık süreç, yeni otomobil sahibinin kendine uygun sigorta şirketini bulmasını ve bu şirketi ayarlaması için verilir. Bu sürede yeni araç sahibi olarak kendinize uygun paketleri ve sigorta şirketlerini tercih edebilirsiniz. Sigorta yaptırmak, özellikle trafikte kullanacağınız araçlar için mecburi olduğundan, sigorta işlemlerini uzatmanız veya ertelemeniz durumunda çeşitli cezalara tabii olabilirsiniz. Bunun olmaması için ikinci el arabanızı satın aldıktan sonra mutlaka bir kasko poliçesi ile arabanız güvence altına almalısınız.

Önerilen makaleler