Deprem Çantası İçerisinde Mutlaka Olması Gerekenler

Deprem çantası, deprem öncesinde evinizde mutlaka almanız gereken önlemlerden biridir. En yıkıcı doğal afetlerden biri olan depremler sonrasında konutunuz zarar görebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için kaynak bulamayabilirsiniz. Bu yüzden özellikle deprem bölgesinde yaşıyorsanız evinizde, kendinize yakın bir konumda bulunduracağınız deprem çantası ile hayatınızı kurtarabilirsiniz. Deprem sonrasında göçük altında kalma gibi durumlarda ya da yıkılan evlerinizin dışında ihtiyaçlarınızı sağlama konusunda deprem çantası çok büyük önem arz eder. Peki, deprem çantası nasıl hazırlanır. Deprem çantası içerisinde mutlaka olması gerekenler nelerdir?

Su ve Kuru Gıda

Deprem sonrasında göçük altında kalma ya da evinizin yıkılması gibi durumlarda en önemli ihtiyaçlar yeme-içmedir. Göçük altında kalındığında enkazın kaldırılması ve kişiye ulaşılması bazen günler alabilir. Bu sürede hayatta kalmak için özellikle bisküvi, kraker gibi kuru gıdaların yanınızda bulunması hayati önem taşır. Bunun yanı sıra uzun süre saklanabilen konserveleri deprem çantalarınız için tercih edebilirsiniz. Ancak konserve içeren deprem çantanızı serin bir yerde muhafaza etmelisiniz. Konserveler yüksek sıcaklıklar altında bozulabilir. Kuru gıda ve konservelerden rahatça taşıyabileceğiniz kadarını çantanız içine ekleyerek deprem sonrası için önlem alabilirsiniz.  Deprem çantası için çabuk bozulmayacak kuru gıdalar ve su, en önemli gereksinimlerdir. Deprem çantası bir önlem aracı olduğundan, zaman içerisinde çanta içerisindeki yiyeceklerin son kullanma tarihlerini kontrol ederek çantanızın içindekileri düzenleyebilirsiniz. Zamanı geçmiş olan konserve ve kuru gıdaları çantanızdan çıkararak yerlerine mutlaka yenisini koymalısınız.

Düdük

deprem çantası düdük

Enkaz altında kalanların ve enkaz üzerinde yardım etmek için bulunanların yanlarında düdük bulunması hayati önem taşır. Deprem çantasında mutlaka bulunması gereken bir diğer malzeme de düdüktür. Enkaz altında sesinizi duyuramayabilirsiniz. Ancak çalacağınız düdük, yerinizin tespit edilmesine fayda sağlayabilir. Düdük sayesinde sesinizi duyurabilir ve yerinizin tespit edilmesini kolaylaştırabilirsiniz. Düdük sizin sesinizin aksine daha az efor ile daha çok ses sağlayacağından, göçük altında kalma gibi durumlarda kısa sürede yerinizin bulunmasını kolaylaştırır.

El Feneri

El feneri özellikle akşam saatlerinde işinizi görecektir. Deprem sonrası tahrip olan şehirlerin elektrik sistemleri düzgün bir şekilde çalışmayabilir. Yanınızda bulunan el feneri sayesinde geceleri ihtiyacınız olan aydınlığı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda deprem sonrası tahrip olan şehirlerde yer üzerinde oluşabilecek göçükler de meydana gelebilir. Normalde tanıdığınız bir arazi, deprem sonrasında tamamen şekil değiştirebilir. Gece karanlığında el feneri olmaksızın bir yere gitmek deprem sonrasında kazalara ve kayıplara mahal verebilir. El feneri, deprem sonrasında hayatınız üzerinde rol oynayacak en önemli gereksinimlerden biridir. Aynı zamanda arama kurtarma çalışmaları sırasında göçük altında kalan kişiler el feneri ile kendilerini görünür kılabilirler.

Düzenli Kullandığınız İlaçlar 

Kimi sağlık sorunları için düzenli bir şekilde ilaç kullanılması gerekir. Deprem çantaları için bu ilaçları yedeklemeniz son derece önemlidir. Evinizin yıkılması ve eczaneye ulaşımınızın olmaması gibi durumlar nedeni ile ilaçlarınızı uzun süre tedarik edemeyebilirsiniz. Bu süreçte yedekte bulundurduğunuz ilaçlar ile sağlığınızı koruyabilir ve ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Aksi halde kronik rahatsızlıklarınız yeniden ortaya çıkabilir. Yıkıcı ve sarsıcı depremler sonrasında çevre hastanelerde yoğunluk yaşanabilir. Bu sebeple kronik hastalıklarınız için doğrudan hastanelere erişim sağlamanız zorlaşabilir. Deprem çantalarınıza koyacağınız yedek ilaçlar ile kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Deprem çantanızı düzenli aralıklarla kontrol edip, tarihi geçmiş içerikleri yenilemeniz gerekir. Buna ilaçlar da dahildir. Deprem çantanız içerisine koyacağınız yedek ilaçları zaman zaman kontrol edip, uygun tarihli olmaması dahilinde yenisi ile değiştirmeniz önemlidir.

İlk Yardım Kiti

deprem çantası ilk yardım kiti

Deprem çantası için bir ilk yardım kiti, ufak yaralarınız ve temel ilk yardım ihtiyaçlarınız için oldukça fayda sağlayacaktır. Kullandığınız ilaçları ve size yardımı dokunabilecek yara bandı, sargı bezi, dezenfektan gibi ürünlerden oluşan bir ilk yardım kiti hazırlayabilirsiniz. İlk yardım kitleri hazır olarak satın alınabileceği gibi kendi tercih ve ihtiyaçlarınıza göre de oluşturulabilir. Alacağınız ilk yardım ve ecza malzemelerinin kaliteli ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmelisiniz. İlk yardım malzemelerini kullanırken işinize yarayabilecek makas gibi yan ürünleri de çanta içine eklemeniz size kolaylık sağlayabilir. Alacağınız ilk yardım malzemelerinin kullanışlı olmasına özen göstermelisiniz.

Nakit Para

Deprem çantanız içinde nakit para bulundurmak, deprem sonrasında sizlere kolaylık sağlar. Deprem sonrasında büyük bir yıkım olursa cüzdanınıza, kartlarınıza ve bankanıza erişim sağlayamayabilirsiniz. Aileniz için sizi bir süre idare edebilecek nakit para ile temel ihtiyaçlarınızı satın alabilirsiniz. Deprem sonrasında giyim ve barınma gibi temel ihtiyaçlarınız için bu parayı kullanabilirsiniz. Deprem çantasında nakit para bulundurmak, özellikle yıkıcı depremler sonrasında oldukça fayda sağlar.

Pil, Powerbank ve Çakı

Deprem çantanız içinde pil bulundurmak, el feneri gibi pille çalışan aletleriniz için enerji sağlar. Bunun yanı sıra telefonunuzu yanınıza alabildiyseniz powerbank sayesinde iletişim kurmanız mümkün hale gelir. Çakı sayesinde deprem alanındaki işlerinizde kendinize kolaylık sağlayabilir, deprem sonrası kamplarda yemek, çadır kurma ve kesme işlemleriniz için bu çakıyı kullanabilirsiniz.

Önemli Belgelerin Kopyası

deprem çantası belgeler

Deprem sonrasında herhangi bir eşyanıza ulaşmanız mümkün olmayabilir. Sigorta gibi hizmetlerden yararlanmak için ise belgelerinize ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun yanında pasaport, sağlık raporu gibi belgeler deprem sonrasında alacağınız tedavi ve ödemeler için kuruluşlar tarafından talep edilebilir. Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç ve kronik bir rahatsızlığınız varsa bunları gösteren raporları, çantanızda oluşturacağınız dosyaya ekleyebilirsiniz. Önemli belgelerinizin mutlaka bir kopyasını deprem çantanıza koymanız, yaşayabileceğiniz maddi kayıpları da güvence altına almanızda sizlere yardımcı olur.

Bebek ve Çocuklarınızın İhtiyaçlarını Hazırlayın

Özellikle küçük bebeği olan aileler için bebeğinizin temel gereksinimleri ve kıyafet ihtiyacı için bir çanta hazırlamak son derece önemlidir. Ani bir deprem sonrasında evinize ulaşamazsanız deprem çantasında bulunan bu temel ihtiyaçlar ile bebeğinizin bakımını aksatmadan devam ettirebilirsiniz. Deprem sonrasında market ve eczanelere erişiminiz olmayabilir ve yapılan yardımların herkese ulaşması zaman alabilir. Bebeklerinizin bu sürede sağlıklı bir şekilde bakımını gerçekleştirmek için bebeklerinize özel bir deprem çantası hazırlayabilirsiniz.

Deprem çantalarınızı hazırladıktan sonra kolayca ulaşabileceğiniz açık bir yere koymanız son derece önemlidir. Deprem esnasında ve sonrasında deprem çantanız ulaşılabilir olmalıdır. Ev içerisinden ziyade deprem çantanızı aracınıza da koyabilirsiniz. Deprem sonrasında oluşabilecek yıkımlarda aracınız içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir çanta bulunması oldukça önemlidir.

Deprem Çantası

Deprem çantası hazırlamak için uygun bir deprem çantası edinmek gerekir. Çanta hacminin tüm ihtiyaçlarınızı içerisine alabileceği bir genişlikte olmasını tercih edebilirsiniz. Eğer sürekli olarak araba bagajı gibi alanlar için deprem çantası tercih etmek istiyorsanız, çantanın kullanım alanınızı kısıtlamaması için küçük boyutta olması önemlidir. Deprem çantası rahatça taşıyabilmeniz için ağır olmamalıdır. Bu sebeple çantanızı hazırlarken mutlaka kendinize uygun ağırlıkta bir içerik ve çanta seçimi yapmalısınız. Deprem çantası hane için hazırlanabileceği gibi kişiler için tek tek de hazırlanabilir. Evdeki her birey için bir çanta hazırlamak ve bu çantaları kolay ulaşılır yerlere koymak, herhangi bir deprem anında sizlere destek olur.

Deprem çantasında bulunması gereken pek çok öğeye bu makalemizde yer verdik. Deprem çantasında olması gereken pek çok şey, deprem sonrasında ihtiyacınız olan öğelerdir. Deprem başta olmak üzere pek çok doğal afete karşı evinizi ve iş yerinizi sigortalatabilirsiniz. Kıbrıs Sigorta‘nın deprem teminatı sağlayan Konut Paket Sigortası‘nı veya Ticari Paket Sigortası ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Önerilen makaleler