Elektrikli Otomobil: Geleceği ve Avantajları

Fosil yakıtlı otomobillerin yanı sıra elektrikli otomobil hem çevreye daha duyarlı hem de daha uygun fiyat seçeneği gibi avantajları nedeni ile tercih edilebilir bir seçenek olarak görülüyor. Ancak hem ülkelerin ekonomik durumları hem de rekabet nedeniyle elektrikli otomobiller beklenilen avantajların tamamını sağlayamayabiliyor. Çeşitli sebepler ile yakın tarihin bazı dönemlerinde ortaya çıkıp yeniden ortadan kaybolan elektrikli otomobillerin geleceğine ve avantajlarına gelin yakından bakalım.

Elektrikli Otomobiller ve Geleceği

Herkesin aklına gelen önemli sorulardan birisi de elbette “neden elektrikli araba” sorusu oluyor. Dizel ve benzinli araçlar içten yanmalı motorları sebebi ile havaya zararlı gazlar bırakıyorlar. Ve bu gazlar maalesef her geçen gün dünyamızı daha fazla tehdit eden küresel ısınmayı hızlandırıyor. Bugün pek çok insanın özel arabası var ve bu yoğunlukta sürekli bir şekilde çalıştırılan arabalar ozon tabakasına hatırı sayılır bir zarar veriyor.

Elektrikli otomobil ise çalışma esnasında dışarıya yalnızca su ve ısı veriyor. Doğaya herhangi bir şekilde zararlı bir atılım gerçekleştirmeyen arabalar sayesinde çevreyi korumak da mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra elektrikli otomobiller güneş enerjisi ile de şarj edilebiliyor.

elektrikli otomobil şarj istasyonu

Dizel ve benzinli araçlar yenilenemeyen enerji kaynaklarını kullanırken, elektrikli arabalar tamamen yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji ile daha güvenilir bir gelecek sunuyorlar. Yenilenemeyen enerji kaynakları elbette son derece kıymetli ve maalesef bir gün tükenebileceklerini biliyoruz. Petrol bugün yalnızca arabalar için değil pek çok alanda kullanılan bir enerji. Ancak araba yakıtı olarak kullanılan petrol, ihtiyacın çok büyük bir kısmını oluşturduğundan, elektrikli araba modelleri kullanmak, yenilenemeyen enerji kaynaklarının korunması için de son derece önem arz ediyor.

Elektrikli Otomobil Avantaj ve Dezavantajları

Elektrikli otomobiller de dizel ve benzinli otomobillerin gerçekleştirdiği tüm yeterliliklere sahiptir. Yenilenebilir enerji kaynakları ile sürekli olarak şarj edilebilecek bu arabalar sayesinde çevreye zarar vermeden ve oldukça uzun süre sürüş yapılabilir. Hibrit olarak piyasada bulunan arabalar benzin kullanımına geçmeden önce bir süre yenilenebilir kaynakları kullanarak sürüş deneyimi gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Elektrikli otomobil modelleri her ne kadar bu konuda büyük bir faydaya sahip olsalar da henüz çoğu ülke için kullanım rahatlığı sağlayamıyorlar. Bunun en önemli sebebi bugüne kadar kullanılan dizel ve benzinli araçlar için yeterince istasyon olmasına karşın bataryalı arabalar için şarj noktalarına sahip olunmaması. Elektrikli otomobiller nitelikli sürüş performansı sağlamalarına rağmen çok uzun yollar için kullanıma elverişli değiller. Çünkü arabaların şarj olabileceği yeterli sayıda istasyon yok. Belli bir yere kadar gitmenizi sağlayan arabaların bataryası bittiğinde bunları yeniden doldurmak için şarj ünitelerine ihtiyaç duyuluyor. Elbette hibrit arabalar hem sürücüyü hem de çevreyi korumak için başarılı bir seçenek olarak görülüyor. Ancak elektrikli otomobil sürücülerinin en büyük endişesi araçları ile yolda kalmak oluyor.

elektrikli otomobil

Artık hayatın içerisine yerleşmeye ve kendini kabul ettirmeye başlayan arabalar için ülkelerin kendilerine göre çalışmaları olduğunu biliyoruz. En azından devlet desteği sağlanan ülkelerde hem tüketicinin tasarruf etmesi hem de çevre sağlığının korunması açısından geliştirilecek şarj istasyonları, elektrikli araçlar için uygun ortam sağlayabilir. Bu adımlarla birlikte dünya için daha sağlıklı bir çevre inşa edilirken, yenilenemeyen kaynakların rekabet ortamından kaynaklanan zararlar konusunda da tüketiciler tasarruf edebilirler.

Elektrikli Otomobiller Sigortalanabiliyor mu?

Elektrikli otomobil modelleri tıpkı fosil yakıtlı araçlarda olduğu gibi sigorta şirketleri tarafından sigortalanabiliyor. Sigortacılar çarpma, çarpışma, yangın, hırsızlık ve doğal afetler başta olmak üzere birçok alanda teminat sağlıyor. Kasko Sigortası veya Trafik Sigortası ihtiyaçlarınız için Kıbrıs Sigorta‘yı ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen makaleler