İş Yeri Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş yeri sigortası, iş sahiplerinin en çok önem vermesi gereken konulardan biridir. İşin büyüklüğü ya da küçüklüğü fark etmeksizin her durumda çalışma ortamınızın pek çok tehlikeye karşı güvencede bulunması, işinizin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesini sağlar. Tüm girişimciler ve sermaye sahipleri için iş yerleri gelir kapısıdır ve bu ortamların korunması son derece önem arz eder. Ofisler, fabrikalar, ambarlar, depo ve atölye gibi pek çok iş yeri ortamı sigorta ile güvence altına alınmalıdır. İş yeri sigortası yaptırmak için birden fazla seçenek vardır. Şirketler kendi poliçeleri kapsamında iş yerleri için uygun içerikler hazırlarlar. Size düşen ise bu güvenlik tedbirlerinden size uygun olanı seçmek ve sigortanızı başlatmaktır. Peki, iş yeri sigortası yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir?

Sigorta Şirketlerinin Poliçe Kapsamlarını İncelemelisiniz

Her sigorta şirketi kendine ve işletmelerin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde sigorta kapsamını belirler. Ancak her iş formatı bir olmadığı gibi arazi yapısı, iş yerinin bulunduğu ortam gibi durumlar ekstra güvenlik önlemleri gerektirebilir. Şehir içinde bir ofis ile şehir dışındaki bir arazide bulunan bir iş yerinin sigorta kapsamındaki ihtiyaçları bir olmayacaktır. Bu anlamda şirketlerin poliçe kapsamları sizin için yeterli olmayabileceği gibi sigorta kapsamındaki güvenlik önlemlerinin pek çoğu sizin için gerekli de görünmeyebilir. Bu sebeple iş yeriniz için sigorta arayışına girdiyseniz, mutlaka birden fazla sigorta şirketinin iş yeri sigorta kapsamlarına göz atmalı ve size uygun olana karar vermelisiniz.

iş yeri sigortası poliçesi

Sigorta Şirketleri ile Görüşmeden Önce Araştırma Yapın

Bir iş yeri sigortası için yapılan hesaplamalara hâkim olmanız size fayda sağlayabilir. İş yeri sigortası için bir şirket ile görüşmeden önce iş yeri sigortasının nasıl hesaplanacağını öğrenebilirsiniz. Bu sayede şirketlerin sizlere sunduğu fiyat bilgisi ve içerik kapsamını değerlendirme şansına sahip olursunuz.

İş Yeri Sigortanıza Önem Verin ve Sigorta Şirketine Karşı Şeffaf Olun

İş yeri sigortası her ne kadar ek bir harcama gibi görünse de herhangi bir olumsuz durumda işletmeniz için ne kadar faydalı olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Bu sebeple işletmenizin sigortasını kesinlikle ertelemeyin ya da es geçmeyin. Bunun haricinde sigorta şirketi ile yapacağınız anlaşmalar esnasında size işletmeniz hakkında sorulan sorulara karşı dürüst olun. İşletmenizin yetersiz kaldığını düşündüğünüz yönleri mutlaka sigorta şirketlerine belirtmelisiniz. İş yerinizin güvenliğinin en iyi şekilde sağlanabilmesi için tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde vermeniz son derece önemlidir.

iş yeri sigortası teminatları

İş Yeri Sigortası Teminatlarını Araştırın

Sigorta şirketleri iş yerleri için genel bir poliçeye sahip olsalar da bu poliçe her işletme ile yüzde yüz bir uyuma sahip değildir. İş yerinizin eksiklerini ve ihtiyaçlarını en iyi sizler bilirsiniz. Genel olarak bir sigorta şirketi poliçesi; doğal afetler, su baskını, yangın, hırsızlık, patlama, yıldırım, cam kırılması, kira kaybı, taşıtların iş yerine çarpması gibi durumları kapsar. İş yeriniz içinde bulunduğu arazinin hava şartları ve konumundan dolayı ya da içinde yaşadığınız bölgenin sosyal durumundan kaynaklı olarak tehlikelere açık olabilir. Bu tehlikelerden kaynaklanan hasarları sürekli bir şekilde karşılamak, uzun vadede bütçenizi zorlayabilir ve kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Ancak sigorta bu işler ile sizin yerinize ilgileneceğinden kendinizi daha güvende ve rahat hissedersiniz.

İş Yeri Sigortası Poliçesini Mutlaka Okuyun

Sigorta şirketi poliçe içeriği konusunda neleri kapsayacağına, size uygun olan ve olmayan maddeleri belirleyerek başlayabilirsiniz. Bunun sonucunda anlaşmaya vardığınızda, sizlere sunulan poliçe maddelerini muhakkak okuyun ve sözleşmeye göz atın. Her şirket iş yeri sigortası kapsamındaki uygulamalara doğrudan başlamayabilir. Kimi şirketler taksit ile ödenecek olan süreç başladığında iş yeri sigorta kapsamını gerçekleştirebilir. Ancak bazı şirketler için ödemenin tamamlanması gerekebilir. İş yerinizin çıkarları söz konusu olduğunda iş yeri sigortası için hangi seçenek sizler için uygunsa bunu mutlaka belirleyin. Prim ile sigorta şirketi ödemesi gerçekleştirecekseniz, primlerinizi zamanında ödemeye mutlaka özen gösterin. Zamanında ödenmeyen ve ödemesi eksik kalan sigorta masrafları, sigortanızın geçersiz olmasına neden olabilir.

Kıbrıs Sigorta’nın Ticari Paket Sigortası’nı İnceleyin

Kıbrıs Sigorta’nın sunduğu Ticari Paket Sigortası, yangından hırsızlığa, su baskınından iş durmasına kadar meydana gelebilecek birçok olumsuz durum için iş yerinizi ve iş yerinizde yer alan demirbaşları koruyan bir sigortadır. Poliçedeki teminatları ihtiyacınıza göre belirleyebilir ve işinizi güvence altına alabilirsiniz. İş yeri sigortası ürünümüzü incelemek ve teklif almak için bu sayfayı ziyaret edin: Ticari Paket Sigortası

Önerilen makaleler