Sigorta Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Günümüz modern dünyasında risklerimiz de günden güne çeşitlenerek artıyor. Ancak neredeyse her riske karşı sahip olabileceğimiz bir sigorta ürünü mevcut. Sigorta, son derece düşük primler ödeyerek sahip olunabilecek ve karşılığında başımıza gelecek olan riskleri güvence altına alabileceğimiz önemli bir üründür. Dünya genelinde birbirinden farklı teminatlar içeren birçok sigorta ürünü bulunurken, bu ürünler genel ifadeyle araç sigortaları, sağlık sigortaları, ev sigortaları, iş yeri sigortaları ve diğer sigorta ürünleri olmak üzere birkaç farklı başlığa ayrılır. Peki sigorta satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğru teminatları içeren, doğru sigorta ürününü almak ise oldukça önemlidir. Çünkü sigorta, ancak başınıza bir risk geldiğinde kullanabileceğiniz bir ürün iken eğer yanlış ürünü tercih etmiş ve teminatlarını dikkatle okumamışsanız kapsamlı bir güvence sağlayamayabilirsiniz.

Neye ihtiyacınız olduğunu doğru belirleyin

Bir sigorta ürününü alırken öncelikle mutlaka neye ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Hayatınızda sizin ya da sevdiklerinizin başına hangi alanlarda bir risk gelebilir, bunu dikkatle belirlemelisiniz. Risklerinizi belirlerken sahip olduğunuz ev, iş yeri, değerli eşya, araba gibi materyalleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Unutmayın, sahip olduğunuz varlıklar beklenmedik bir anda bazı risklerle karşı karşıya kalabilir.

Satın alma işlemi sırasında önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı bildirin

Sigorta satın alırken, sahip olacağınız ürünü kendinize özel ek teminatlarla farklılaştırabilirsiniz. Bu nedenle satın alma işlemi sırasında bu üründen beklentilerinizin neler olduğunu, sizin için en önemli önceliklerin neler olduğunu ve tam olarak neye ihtiyaç duyduğunuzu mutlaka belirtmelisiniz. Satın alma sırasında belirteceğiniz bu öncelikler belki de yanlış bir ürünü tercih etmekten korunmanızı sağlayacaktır. Satın almak istediğiniz ürünün önceliklerinizi karşılayıp karşılamadığını öğrenmenin en kolay yolu bu olabilir.

sigorta danışmanlığı

Sigorta yaptırmadan önce mutlaka bir uzmandan destek alın

Günümüzde sigorta sahibi olmak her ne kadar kolay olsa da bir ürün almadan önce mutlaka uzmanına danışmanız faydalı olacaktır. Sigorta şirketiniz ya da sigorta acenteniz size bu konuda en iyi desteği sağlayabilir. Uzmanların yönlendirmesi sayesinde ihtiyacınız olan en iyi ürünü satın alarak risklerinizi devredebilirsiniz. Aynı zamanda sigorta uzmanları sizin hangi alanlarda bir sigorta ürününe ihtiyacınız olabileceğini de tespit edebilir.

Teminatları dikkatle okuyun

Sigorta poliçenizde yazan teminatları mutlaka dikkatle okumanız gerekir. Gözden kaçacak küçük bir bilgi, üründen beklediğiniz performansı görememenizin sebebi olabilir. Sigorta alırken ya da sahip olduğunuz sigorta ürününün teminatlarını iyi biliyor olmanız, başınıza gelecek herhangi bir risk sonrasına ürünü nasıl aktif şekilde kullanabileceğiniz konusunda da size doğru bir yol gösterecektir. Aynı zamanda ürünün teminatlarını dikkatle okumanız, poliçenin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığı konusunda da size fikir verecektir.

Ürünün sizi nasıl koruyacağı hakkında detaylı bilgi edinin

Doğru sigorta ürününü satın almak sizi başınıza gelecek birçok riskten koruyacaktır. Ancak sigorta ürününü satın alırken aşamasında sigortanızın sizi nasıl koruyacağı hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin risk gerçekleştiğinde ne yapmanız gerekir, hangi evrakları, hangi zaman aralığında nerelere teslim etmeniz gerekir, hasar işlemlerini nasıl takip edebilirsiniz gibi sorularınızın yanıtlarını mutlaka bu aşamada almalısınız. Böylelikle hasar anında sigorta poliçenizi en doğru ve etkin şekilde kullanma konusunda hız kazanmış olabilirsiniz.

sigorta poliçesi süreleri

Poliçenizdeki tarihlere dikkat edin

Sigorta ürünleri genellikle bir yıl geçerliliği olan ve satın alındığı tarihten itibaren poliçe süresi dolana kadar sigortalıya güvence sağlayan ürünlerdir. Bu nedenle poliçeniz üzerinde yazan poliçe sonlanma süresine dikkat etmeli ve süre sona erdiğinde istediğiniz takdirde poliçeyi yenilemelisiniz. Aksi halde süresi dolan sigorta poliçeleri geçerliliğini yitirecektir.

Bu makalemizde sigorta alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine yer verdik. Size en uygun sigorta ürününü seçmek için Kıbrıs Sigorta sayfasını ziyaret edebilir veya acentelerimize gelerek sigorta danışmanlığı alabilirsiniz.

Önerilen makaleler