Tatil Rezervasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günün koşuşturmacasından uzaklaşıp, kısa bir mola vermek isterken tatilin kabusa dönmesini hiç kimse istemez. Bu yüzden tatil planları yaparken çok iyi araştırma yapmak ve her şeyi önceden planlamak gerekiyor. Örneğin; tatil için rezervasyon yaptırdığınız şehir, otel, ekstralar gibi başlıklarda dikkatli bir araştırma yapmak, tatil keyfinizi garanti altına almanıza yardım eder. Peki tatil rezervasyonu yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Tek Siteye Bağlı Kalmamak

İnternet sitelerinden bir otel beğenip, otele giriş yaptıktan sonra tatil rezervasyonu yapılan otelin farklı bir otel olduğunu düşünen tatilci sayısı oldukça fazla. Bu ve benzeri sorunlar yaşamamak için, otelin ismini ve misafir yorumlarını farklı internet siteleri üzerinden araştırıp, incelemek gerekiyor.

Sosyal medyada oldukça bilinen şikayet sayfalarına özellikle bakılmalı, hangi konuda şikayet yazıldığı incelenmelidir. Misafir yorumları genelde puanlama içerir. Otelin hangi alanda yüksek puan alıp, hangi alanda sınıfta kaldığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu kısa araştırmalar sonrasında belki de yüzlerce kilometrelik mesafe sonrasında hoş olmayan bir sürprizle karşılaşma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

tatil rezervasyonu

Nasıl Bir Otel Olmalı?

Otel kriterleri kullanıcının tercihine göre değişir. Kimi aile ortamı tercih eder, kimi çocuksuz otel arayışına girer. Hayal edilen tatilin kriterleri önceden belirlenmeli ve buna göre bir otel arayışına girilmeli. Örneğin evcil hayvanınız varsa, tatil rezervasyonu yapmadan önce bu durum hakkında mutlaka otel yönetimiyle görüşüp, teyit almanız gerekmektedir. Otelin denize, havuza ve şehir merkezine yakınlığı oldukça önemlidir. Her otelin revir zorunluluğu olmasına rağmen, olası bir acil sağlık sorununa karşı civardaki sağlık kuruluşları ve eczaneler mutlaka araştırılmalıdır. Eğer çocuk sahibi iseniz çocuğunuza uygun bir otel olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız. Otel seçiminden önce beklentileri belirlemek ve seçilecek otelde bu beklentilerin hangi oranda karşılanıp karşılanamayacağını bilmek gerekir.

tatilde akşam yemeği

Konaklamaya Ek Neler Olmalı?

Birçok otelin konaklama dışında sunduğu ekstra hizmetler vardır. Öncelikle tam pansiyon ya da yarım pansiyon şeklinde bir tercihte bulunmanız gerekebilir. Kimi oteller sadece konaklama + kahvaltı sağlarken, kimi oteller ise konaklama + kahvaltı + akşam yemeği hizmeti sunuyor. Tatil rezervasyonu yaparken bunları kontrol etmelisiniz. Günü otelde güneşlenerek geçirecekler için tam pansiyon daha uygun olurken, öğlene kadar otelde kalıp, akşama kadar şehrin kalanını keşfetmek isteyenler için yarım pansiyon daha uygun olacaktır.

Birçok otelin sunduğu hizmetler yemekle sınırlı değildir. Dileyen tekne gezilerine, animasyon turlarına, hamam ve saunalara, masaj ve ozon terapilerine katılabilir, hatta spor salonları kullanabilir. Bütün bu ekstralar için, rezervasyon yaptırmadan önce iletişime geçip, tatil yapmak istenilen hafta için müsaitlik durumu kontrol edilmelidir.

Şehir Seçimi

Tatil yapmak için genellikle hiç gidilmeyen şehirler tercih edilir. Keşif yapmak için tercih edilen şehir hakkında mutlaka bilgi edinilmeli, program yapılmalı ve konaklanacak gün sayısı kesinleştirilmelidir. Tatilini daha sakin ve dinlenme odaklı geçirmek isteyenlerin tercihi ise daha çok önceden bilinen şehirlerden yana olabilir. Belirli özellikleri nedeniyle alışkanlığa dönüşen, hatta her yıl benzer lokasyonlarda geçirilen tatiller de olabilir. Böyle durumlarda şehir tercihi en baştan belli olduğu için diğer kırılımlara özen gösterilebilir. Tatil rezervasyonu yaparken bunları göz önünde bulundurmanız gerekir.

tatil seyahati ve ulaşım

Ulaşım

Konaklanacak otelin, havalimanı ve otogara yakınlığı çok önemlidir. Bazı oteller uçak ve otobüsle otele gelen yolcuların transferlerini sağlarken, bazı oteller ise transferi ayrıca ücretlendiriyor. Ulaşım konusunda sorun yaşamamak için önceden arayıp transfer durumunu teyit ettirmek ve bilet saatine uygun araç talep etmek gerekmektedir. Bazı otellerin araç kiralama şirketleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Şayet şahsa özel şoförlü ya da şoförsüz araç kiralama planı varsa, pazar araştırması yaptıktan sonra bu konuda otele danışıp, son bir fikir edinmekte yarar vardır.

Sigorta

Tatilde başınıza gelebilecek olumsuz durumlardan etkilenmemek için sigortalarınızı ihmal etmeyin. Yurtdışı seyahatlerinde birçok ülke tarafından Seyahat Sağlık Sigortası istenmektedir. Yurtiçi bir seyahat planlıyorsanız da Ferdi Kaza Sigortası veya Acil Sağlık Sigortası yaptırabilirsiniz. Ufak bir aksilik nedeniyle başınıza gelebilecek olumsuz durumlara karşı Kıbrıs Sigorta adresinden sigorta ürünlerini inceleyebilirsiniz.