Sağlıklı Beslenme için Yol Gösteren En İyi 4 Uygulama

Beslenme, canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli yiyecek ve içecekleri, yeterli ve dengeli miktarda, belirlenen zaman dilimlerinde tüketmesidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mobil cihazlar dünyamıza girdi. Elimizden bir türlü düşmeyen akıllı telefon ve tabletler, hayatımızı yönlendiren cihazlar haline geldi. Sağlık açısından önemli olan beslenme; dikkat edilmediği takdirde, metabolizmayı da olumsuz etkiler. Akıllı mobil cihazlar için geliştirilmiş, sağlıklı beslenme için yol gösteren en iyi 4 uygulamayı kullanarak beslenmenizi kontrol altına alabilirsiniz.

Diyetkolik Online Diyet

Kilo vermek ve kilo almak isteyen herkes uygulamayı rahatlıkla kullanabilir. Uygulama, Android ve İOS işletim sistemleriyle uyumlu çalışır. Yemek tarifleri bölümünden lezzetli yemekleri keşfedebilir ve sağlıklı beslenme tavsiyeleri alabilirsiniz. Yaş, kilo ve boy oranlarını girdikten sonra gelişiminize ait haftalık ve aylık detaylı rapor alabilirsiniz. Uygulamayı iki farklı şekilde, ücretli ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Kalori, protein, yağ, karbonhidrat gibi besin değerlerinizi takip edebilirsiniz. Diyetisyen ile birlikte uygulamayı ortak kullanarak kilo verme ve alımına dair gelişmeleri inceleyebilirsiniz.

Öğünlerde yediğiniz yiyecek ve içtiğiniz içecekleri uygulamaya girerek, gün içinde ne kadar kalori, yağ, protein ve karbonhidrat aldığınızı hesaplayabilirsiniz. Uzmanlar kadınların gün içinde 2 litre, erkeklerin ise 3 litre su tüketmelerini öneriyor. Siz de günlük içtiğiniz su miktarını belirleyin. Uygulama gün bitene kadar size su içmenizi hatırlatır. Google Fit ile uyumlu çalışan uygulama sayesinde yapacağınız egzersizleri atlamadan, zamanında yapabilirsiniz. Egzersiz, kalori ve adım sayılarınızı takip edebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Myfitnesspal

6 milyondan fazla gıdayı veri tabanında bulunduran uygulama, Android ve İOS işletim sistemleriyle uyumlu çalışır. 50 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Uygulama içerisinde diyet ve egzersiz programları bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme için bu diyet programlarını uygulayabilirsiniz.

İnternet bağlantısını kullanarak, mobil ile masaüstü cihazla senkronize edip uygulamaya her yerden ulaşım sağlayabilirsiniz. Verilerinizin kaybolmasını istemiyorsanız, yedek alabilirsiniz. Rehberinizdeki arkadaşlarınızı ekleyerek, birlikte diyet yarışına girebilirsiniz. Haftalık, 15 günlük ve aylık olarak verilerinizi karşılaştırabilirsiniz.

Kamera yardımıyla yiyeceğin barkodunu okutarak yiyeceğin içeriğine ait bilgileri inceleyebilirsiniz. Öğünleri kaydedip tekrar kullanabilirsiniz. Besinlere ait kalori, yağ, şeker, lif, karbonhidrat, kolesterol ve daha birçok değeri takip edebilirsiniz. Tüketeceğiniz yemeklerin tariflerini uygulamaya girerek, besin içeriklerini hesaplayabilirsiniz.

Uygulamada 350’den fazla egzersiz programı bulunmaktadır. Kardiyo ve ağırlık içerikli antrenmanlar yapabilirsiniz. Kalori miktarını girerek egzersiz yapmaya başlayın. Antrenman sonunda kalori ve nabzını kontrol edebilirsiniz.

Yazıo Kalori Sayacı ve Diyet Günlüğü

Yazıo tarafından geliştirilmiş, kalori sayacı ve diyet uygulamasıdır. Sağlıklı beslenme için birçok hesaplama yöntemi kullanılmaktadır. Yiyecek bilgilerinizi girerek günlük öğünlerinizi, aktivite yaparak da kilo ve kalori seviyenizi takip edebilirsiniz. Android ve İOS ile uyumlu çalışan uygulamanın ücretsiz ve Pro sürümleri bulunmaktadır.

Kişisel planınızı oluşturarak kilo verme ve kas geliştirme işlemlerini başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Tüketeceğiniz yiyecekleri uygulamaya girerek, karbonhidrat, protein, yağ ve kalori miktarlarını takip edebilirsiniz. Günlük öğünlerinize dair liste oluşturabilirsiniz. Beğendiğiniz öğünleri de favoriye ekleyeme ve kopyala yapıştır yaparak yeni öğünler oluşturma işlemini saniyeler içinde yapabilirsiniz.

Kamerayı barkod okuyucu gibi kullanarak yiyeceklerin içeriğini inceleyebilirsiniz. Spor ve egzersizlerinizi günlük takip edebilirsiniz. Uyguladığınız diyet ve spor sayesinde, belirli periyotlarda kalori, yağ ve kilo seviyenizi inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme uygulamaları

Fatsecret Kalori Sayacı

Egzersiz, kalori, öğün ve kilo takibinizi yapacağınız bir uygulamadır. Android ve İOS cihazlarla uyumlu çalışır. Verilerinizi günlük olarak uygulamaya girin. Diyet süresince kilo takibinizi günlük olarak takip edebilirsiniz. Uygulamaya Facebook ya da Google ile giriş yapabilirsiniz. Google Fit, Samsung Health ve Fibit ile uyumlu çalışır. Ücretsiz ve Premium sürümleri bulunmaktadır. Premium sürümünü satın alarak; beslenme planlayıcısı, özelleştirilmiş öğün, su içme takipçisi gibi özelliklere sahip olabilirsiniz.

Beğendiğiniz yemekler, içecekler, markalar ve restoranlardaki ürünleri uygulamaya girerek, besin bilgilerine ait kalori miktarlarını hesaplayabilirsiniz. Hangi gün ne yediğinizi takip etmek için, yemek günlüğü oluşturabilirsiniz. Egzersiz yaparak yaktığınız kalori, yağ, protein gibi verileri kaydedebilirsiniz. Yemeklerinizin resimlerini çekerek listeye ekleyebilirsiniz. Günlük, haftalık ve aylık raporlar alarak ne kadar kilo alıp verdiğinizi inceleyebilirsiniz.

Bu makalemizde günlük beslenme takibinizi yapabileceğiniz ve sağlıklı beslenme imkanı sunan mobil uygulamaları ele aldık. Sağlığınızı korumak için Kıbrıs Sigorta‘nın Sağlık Sigortalarını inceleyebilirsiniz.

Önerilen makaleler