Ofis Rengi Nasıl Olmalı? Renk Seçimi ve Psikolojisi

Günün çoğu saatini geçireceğiniz ofislerin renk seçiminde öncelikle içinde bulunmaktan zevk alacağınız, sizin motivasyonunuzu artıracak ve hatta ofise zevkle gelmek istemenize bile sebep olacak şekilde renk seçimi ve dekorasyon yapmalısınız. Renk her ne kadar basit bir detay gibi görünse de üretkenliği artıran bir etkiye sahiptir. Peki iş yerimizde hangi ofis rengi nasıl bir etki yaratır?

Ofis rengi değişecekse veya yeni ofisinizin rengine karar vermeye çalışıyorsanız ve en sevdiğiniz rengin ne olduğuna karar veremediyseniz gardırobunuzdaki kıyafetlerden yardım alabilir ya da evdeki eşyalarınızda, ev duvarlarınızda neleri tercih ettiğinize göz atabilirsiniz. Çevrenizde sıklıkla gördüğünüz, kendi yaşam alanınıza ve kıyafetlerinize taşınan renkler, size sevdiğiniz renkler hakkında ip ucu verecektir.

beyaz ofis rengi

Kendi tercihlerinizle karar verirken mesleğinizi yansıtan bir renk de belirleyebilirsiniz. Seçeceğiniz renk, sizin kadar müşterilerinizin de bu renkten hoşnut olmalarında, sizden aldıkları enerjiye katkı sağlamasında mutlaka etkili olacaktır.

Ayrıca bazı teknolojik uygulamalar yardımıyla duvarınızda hangi rengin güzel duracağını görmek çok kolay. Bu teknolojik uygulamalar, istediğiniz rengi seçip duvarınıza tuttuğunuzda yüzlerce renk arasından seçim yapmanızı kolaylaştırır. Eşyalarınızla beraber rengi görme fırsatınız olacağı için de uyum probleminiz de ortadan kalkıyor. Renklerin özelliklerinden faydalanarak hangi ofis rengi size uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Birlikte renklere bir göz atalım ve aslında hangi özelliği sevdiğimizi keşfedelim.

Yeşil

Doğallık, tazelik, zindelik etkileriyle insanlarda ferah bir his uyandırır. Bu renk hangi odada kullanılırsa kullanılsın mutluluk ve pozitif enerji vermesi muhtemeldir. Diyetisyenler ve psikologlar, ürün tanıtım firmaları bu rengi ofislerinde ve ürünlerinde çokça kullanmaktadır. Çünkü motivasyonu ve pozitif enerjiyi güçlendirir.

yeşil ofis rengi

Mavi

İç açıcılığıyla sizi çok uzaklara götürebilir. Kullandığınız objeden veya duvardan adeta meltemler eser yüzünüze, denizin dalgalarını hissedersiniz. Spor salonları, yine psikologlar, diyetisyenler, devlet adamları, çokça kullanmaktadır.

Mor

Bu renk genelde bir odanın tamamında değil, tamamlayıcı renk olarak kullanılabilir. Mesela iki üç renk kullanacağınız bir duvarda eklenebilir. Tüm duvar için tercih ve tavsiye edilmez. Fakat bu rengin daha açığı olan lila ve toz pembe gibi renkler tercih edilebilir. Söz konusu renkler de mavi kadar iç açıcı olacaktır. Çocuksu ruhundan vazgeçemeyen her meslek grubu, bu renkleri alanlarında mutlaka kullanırlar. Duygusal bir renk olduğu için de meditasyon merkezlerinde kullanılır.

Sarı

Bir odanın tamamında olabileceği gibi yine tamamlayıcı bir tarz oluşturmak için de kullanılabilir. Ofis rengi seçerken dikkat çekici bir ayrıntı istiyorsanız tercih etmelisiniz. Sarı, canlılık ve enerji veren özellikleriyle de bilinir.

sarı ofis rengi

Turuncu

Rengimiz bizi portakal bahçelerine götürecek bir tazelikte. Arkadaşlığın ve birlikteliğin sembolüdür. Tüm odada kullanılması yerine detaylarda veya desenli duvar kağıtlarında tercih edilebilir.

Kırmızı

Asil bir renk olan kırmızı tüm odada kullanılması durumunda dehşet verici olabilir ama makul detaylarda çok şık duracağı kesindir. İştah açıcı özelliğiyle restoranlarda çokça kullanılır. Tıbbi ofislerde de kırmızı detaylar görmek mümkündür.

Gri

Bu asil rengimizi mimar ve mühendis ofislerinde çokça görmek mümkündür. Ortama şık bir hava katar.

Siyah

Renklerin en asili her şeyin tamamlayıcısıdır ve uyumludur. Duvarlarda tercih etmek çok cesurca bir harekettir ve siyahı tercih eden belli bir meslek grubu söylemek çok güçtür.

Bu renklerin dışında artık desenli duvar kağıtları kullanarak da çok kolay bir şekilde ofisinize renk katabilir ve baştan aşağı değiştirebilirsiniz. Ayrıca yüzlerce renk tonu sayesinde sevmediğiniz bir rengin bile sevdiğinizi fark edeceğiniz bir tonunu keşfedebilirsiniz. Bu makalemizde ofis rengi ve yarattığı psikolojileri ele aldık.

İş yerinizi deprem, yangın, hırsızlık ve birçok tehdite karşı korumak için Kıbrıs Sigorta‘nın Ticari Paket Sigortasına göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler