Burun Tıkanıklığı Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?

Burun tıkanıklığı, burundaki kan damarlarının iltihaplanması veya aşırı mukus üretimi sonucu ortaya çıkmaktadır. Tıkanıklık, nefes almanın zorlaşmasına neden olduğunda ortaya çıkar. Bu soruna grip, soğuk algınlığı, sinüzit veya solunum alerjileri de neden olabilir ve genellikle bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Peki burun tıkanıklığı doğal yollarla nasıl giderilir?

Nazal dekonjestanların kullanımı sadece tıbbi tavsiye ve reçete altında olmalıdır. Çünkü burun tıkanıklığını kötüleştirebilecek ve hatta kronik hale getirebilecek bir geri tepki vermeye neden olabilirler. Bu nedenle, ilaçları kullanmadan önce burnun tıkanmasına yardımcı olan bazı ev yapımı önlemler vardır.

Okaliptüs ile Buharı İçinize Çekin

Buharla soluma, herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan mükemmel bir tekniktir ve yetişkin gözetiminde çocuklarda kullanılabilir. Buhar, salgıları akışkanlaştırır ve okaliptüs tıkanıklığı gidererek burnun tıkanıklığının açılmasına yardımcı olur. Solumak için, 500 ml kaynar su içeren bir kaba üç damla okaliptüs yağı koyun ve buharı yaklaşık beş dakika boyunca soluyun. Başınızın üzerine bir banyo havlusu koyarak buharın daha kalıcı olmasını sağlayın.

Ortamı Nemlendirin

Havayı nemlendirmek, hava yollarının dokularının daha sulu ve daha az tahriş olmasına yardımcı olarak rahatsızlığı giderir ve salgıların atılmasını kolaylaştırır.
Havayı uygun şekilde nemlendirmek için nemlendiriciler kullanabilir. Odaya ıslak bir havlu veya bir kova sıcak su koyabilir veya banyoda duş sırasında sıcak suyu açıp buharı soluyabilirsiniz.

Günde 2 ila 3 Litre Su İçin

Su, salgıları daha akıcı tutmak ve giderilmesini sağlamak için oldukça önemlidir. Su içmenin yanı sıra doğal meyve suları veya çorbalar içebilirsiniz.
Çoğunlukla okaliptüs veya nane gibi tıkanıklığı giderici özelliklere sahip olan çayları içmeniz de mümkündür.

burun tıkanıklığı için sprey kullanımı

Ilık ve Tuzlu Suyla Yıkama Yapın

Burun yıkama, sinüslerdeki fazla mukus ve salgıları gidererek burnun tıkanıklığını açmaya yardımcı olur.Hafif bir rahatsızlığa neden olabileceğinden, yıkama normalde çocuklar tarafından kullanılmaz ve yetişkinler için daha pratiktir. Bu tuzlu su ve sıvının diğer burun deliğinden dışarı çıkmasını sağlamak için burun deliklerinden birine sıkılmalıdır. Bir başka, daha yaygın bir nazal lavaj şekli, bir şırınga ve yüzde 0,9 salin solüsyonu kullanılarak gerçekleştirilir. Bu tür nazal yıkama, herhangi bir eczaneden veya çevrimiçi olarak satın alınabilir.

C Vitamini Yönünden Zengin Yiyecekler Yiyin

Vitaminler bağışıklığı korumak için en ideal takviyelerdir. C vitamini, bağışıklık sistemini uyarması ve güçlendirmesi, grip ve soğuk algınlığının ortaya çıkmasını engellemesi, vücudun daha hızlı iyileşmesini sağlaması ile bilinen bir vitamindir. C vitamini açısından zengin yiyeceklerin bazıları ananas, portakal, limon, çilek, kivi veya mandalinadır.

Sıcak Bir Banyo Yapın

Sıcak suyla banyo yaparak buhar sayesinde, mukusun incelmesini ve dışarı atılmasının daha kolay olmasını sağlayarak burun tıkanıklığı rahatsızlığını giderebilirsiniz.

Nane Çayı ile Sıcak Bir Havlu Kullanın

Yüzde nane çayı ile ılık ve ıslak bir havlu kullanılması burun tıkanıklığı semptomlarının giderilmesine yardımcı olur. Çünkü nane doğal bir balgam söktürücüdür. Nane, rahatsızlığa neden olan balgam ve mukusun atılmasına yardımcı olur.

Yanaklara Masaj Yapmak

Burun tıkanıklığından kaynaklanan rahatsızlığı gidermek için yanaklarınıza ve burnunuza nane, okaliptüs veya lavanta esansiyel yağları ile beş dakika masaj yapabilirsiniz.

bebeklerde burun tıkanıklığı

Bebeğin Burnu Nasıl Açılır?

Bebeklerin burun delikleri küçük olduğundan dolayı burunlarının sık sık kapanması yaygındır. Bu da daha iyi nefes almak için mukusu nasıl çıkaracaklarını bilmedikleri için çok fazla rahatsızlık yaratabilir. Bebeğin burnunun tıkanıklığını gidermek için izlenebilecek bazı stratejiler vardır:

  • Bebeğin burun deliklerini eczanelerden veya süpermarketlerden satın alınabilen deniz suyu ile yıkamak için fizyolojik salin kullanın. Salgıları akışkanlaştırmak için her bir burun deliğine birkaç damla damlatılmalı ve ardından mukus bir burun aspiratörü ile alınmalıdır
  • Burun üstünden dibine kadar hafif bir masaj yapın
  • Örneğin, bebeğin yatağının baş kısmını kaldırın, böylece eğim onun daha kolay nefes almasını sağlar
  • 5 ml fizyolojik serum ile günde 3-4 defa 20 dakika nebulize ederek burun salgılarının incelmesine yardımcı olun
  • Okaliptüs yağı çocuklarda bronşit krizine neden olabileceği için kullanılmamalı ve ayrıca odadaki hava çok kuru ise hava nemlendiriciler kullanılması veya bebek odası içerisine ıslak bir havlu serilmesi tavsiye edilir.

Bilgilendirme

‘Burun Tıkanıklığı Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?’ sorusunun yanıtını ve bilmeniz gereken detayları verdik. Ancak sağlığınız ile ilgili en doğru tanıyı hekiminiz yapacaktır. Bu nedenle bu yazının sadece bilgilendirme amacı taşıdığını ve sağlık kuruluşlarına başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Sağlığınızı korumak ve olası sağlık sorunlarında özel hastanelerden ücretsiz yararlanmak için Kıbrıs Sigorta‘nın sağlık sigortası ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Önerilen makaleler