Baş Ağrısı Neden Olur? Ağrı Türleri ve Sebepleri

Baş ağrısı hemen hemen her insanın hayatında mutlaka yaşadığı sağlık soruları arasında yer alır. Pek çok farklı şekilde kendini gösterebilen baş ağrısının sebepleri de değişkenlik gösterebilir. Baş ağrıları her zaman başka bir hastalık ile ilişkili değildir. Strese bağlı ya da gerilim nedeni ile oluşan baş ağrılarının başka bir hastalık ile iliştirilmesi söz konusu değildir. Baş ağrısı neden olur, diye bakıldığı zaman pek çok farklı neden ile karşılaşabiliriz. Baş ağrısının nedenleri belirlemeden önce kendisi ile görülen başka rahatsızlıklar varsa bu rahatsızlıkların değerlendirilmesi gerekir. Baş bölgesinde ağrı, bir hastalığın habercisi olabileceği gibi yalnızca kısa süreli bir rahatsızlık da olabilir. Bu sebeple rahatsızlık beraberinde görülen semptomlar ile değerlendirilmelidir.

Baş Ağrısı Türleri Nelerdir? Baş Neden Ağrır?

Kafa ağrısı farklı başlıklar altında toplanabilir. Bunlardan ilki gerilim tipi baş ağrısı denilen oldukça yaygın bir seçenektir. Bu ağrı çeşidi söz konusu olduğunda başka bir belirti yoktur ve herhangi bir hastalık ile ilişkilendirilmez. Nörolojik herhangi bir yansıması yoktur. Hafif ya da orta şiddetli olabilen bu ağrı, kısa süre içerisinde geçer. Hastalar bu ağrı tipini tanımlarken daha çok kafalarının üzerine bant sarılmış gibi hissettiklerini söylerler. İkinci olarak migren tipi baş ağrısı gelir.

baş ağrısı sebepleri

Migren tipi ağrı şiddetlidir ve yaklaşık 3-4 saat sürebilecek ataklar şeklinde kendini gösterebilir. Bulantı ve kusma gibi çeşitli yan etkileri de bulunan bir ağrı çeşididir. Uzun süreli aralıklarla görülebileceği gibi haftada birkaç kez de görülebilir. Üçüncü olarak küme tipi baş ağrısı, daha çok bahar mevsimlerinde görülür ve 30-45 gün aralıksız devam eder. Şiddetli ve tek taraflıdır. Son olarak nevrotik tip baş ağrısı, genellikle hastaların aniden elektrik çarpması gibi tanımladıkları bir baş ağrı türüdür. Sinir uçlarında duyarlılığın arttığı bu ağrı çeşidinde hasta dokunmaya karşı hassaslaşabilir.

Baş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Kafa bölgesinde ağrı söz konusu olduğunda bunun pek çok nedeni olabilir. Hastalar kendi başlarında ağrının sürekliliğini ve etkilerini takip ederek doktora gidebilirler. Kimi ağrılar gün içerisinde kısa süreli olarak görülebilirken kimi ağrılar neredeyse tüm gün sürebilir. Kafa bölgesindeki ağrı gündelik işlerinizi gerçekleştirmenizi etkileyecek kadar uzun süreli ve ağrılı oluyorsa bir doktora görünmenizde fayda var. Özellikle bulantı, kusma, baş dönmesi ve halsizlik gibi farklı çeşitlerde belirtiler ile kendiniz gösteren durumlarda mutlaka doktora bildirilmelidir. Hafif baş ağrısı zararsız ve geçici olabileceği gibi, kalıcı etki bırakabilecek hastalıkların da belirtisi olabilir. Kronik olarak yaşadığınız bir durum değilse, son zamanlarda kafa bölgenizde ağrı yaşıyorsanız bir doktora görünmek faydalı olabilir.

Erken teşhis imkânı bulunan bu sürede, kalıcı herhangi bir sonuç olmadan sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Kafa bölgesindeki ağrılar çeşitli nedenlere sahip olabileceğinden bir doktora başvurmak her zaman en iyi sonucu verir. Kafa bölgesinde ağrılar beslenme düzensizlikleri, aşırı stres ya da fazla susuz kalma gibi durumlarda da gerçekleşebilir. Pek çok farklı neden ile gerçekleşen bu rahatsızlık için doktorunuza danışabilirsiniz.

baş ağrısı nasıl geçer

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Kafa bölgesinde yaşadığınız her ağrı türü birbirinden farklı olabilir. Kafanızın hangi bölgesinin ağrıdığı, ağrının nedenleri hakkında bilgi verebilir. Baş ağrısı nasıl geçer diye bakıldığında, farklı seçenekleri değerlendirmek gerekir.  Nedenleri değişiklik gösteren bu rahatsızlık ancak kendine eşlik eden diğer bulgular ile değerlendirildiğinde kesin ve işe yarar bir sonuç verebilir. Kimi rahatsızlıklar doktor dahilinde medikal olarak destek ile iyileşebilirken kimi ağrılarınız için bir ağrı kesici almanız yeterlidir. Kafa bölgeniz ağrıdığında karanlık ve sessiz bir yerde uzanmak, su tüketmek, rahatlatıcı kokular koklamak kimi zaman iyi gelebilir. Ancak gürültülü ve fazla ışıklı yerler ağrılarınızın artmasına neden olabilir. Herkesin ağrı konusundaki tecrübesi farklıdır. Kimi hastalarda yalnızca şiddetli baş ağrısı görülürken kimi hastalar için bu ağrı ile ışık ve ses hassasiyeti oluşabilmektedir.

Doktor bilgisinde kullanabileceğiniz ağrı kesicileri kullanarak ya da istirahat ederek baş ağrınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer kafanızın belirli bir bölgesinde sürekli ağrı yaşıyorsanız, bir doktora görünerek tedavi için destek alabilirsiniz. Doktor tavsiyesi içermeyen ilaçları kullanmak yan etkilere ve farklı hastalıklara yol açabileceğinizden, bilmediğiniz ilaçlardan uzak durmanız gerekir. Gerekli tetkikler sonucunda doktorunuzdan baş ağrınızın nedenini öğrenerek tedaviye başlayabilirsiniz.

Bilgilendirme

Bu sayfada yer verilenler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Baş ağrısı şikayetleriniz pek çok sağlık sorununun habercisi olabilir. Baş ağrınız ile ilgili mutlaka bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz. Olası bir sağlık sorununda sizi koruyan sağlık sigortası ürünleri için bu sayfaya göz atabilirsiniz: Kıbrıs’ta Acil Sağlık Sigortası

Önerilen makaleler