İş Hayatında Başarı Sahibi Olmak İçin 10 Kural

İş hayatında başarı herkesin önemli hedeflerinden biridir. Ancak iş hayatında başarılı olmanın pek çok kriteri vardır. Güzel ve başarılı bir üniversite hayatından sonra herkesin öncelikli hedefi elbette iyi bir iş bulmaktır. Bulduğunuz iş için kişisel beklentileriniz ve kariyer hedefiniz için başarılı adımlar atmanız son derece önemlidir. Bu yazımızda sizler için iş hayatında başarılı olmanızı sağlayacak 10 kural derledik.

Nitelikli Bir Özgeçmiş

İş hayatına başlamadan önce yaptıklarınız ve iş hayatınızda gerçekleştirdiklerinizin hepsi kariyerinizin bir parçasıdır. Boş zamanlarınızda kendinizi geliştirebileceğiniz alanları değerlendirmek yeterliliğinizin artmasına neden olur. Yeterliliklerinizin artması iş hayatınızda da daha iyi pozisyonlarda çalışabilmenizi sağlar. İşinizi iyi yapmanız kadar işinizle ilgili tecrübe ve fikirlere sahip olmanız da önemlidir. Bunların yanında bildiğiniz yabancı dil ve programa dilleri de işlerinizde sizlere destek sağlayabilir.

Her Zaman İçin Kendinizi Geliştirmeye Açık Olun

İş hayatı çeşitli bağlantıları olan bir alandır. Pek çok iş alanı ve sektör günümüzde birlikte iş yapıyor. İş alanınız ne olursa olsun, alanınız olmayan konularda da bilgi sahibi olmak önemlidir. Farklı konularda kendinizi geliştirmek iş yerinizde fark yaratmanıza yardımcı olur. Çeşitli alanlarda biriktirdiğiniz bilgileriniz, projelere ve yapacağınız işe daha farklı açılardan bakmanızı sağlayarak sizi bir adım ne taşır.

Kendinize Bir Hedef Belirleyin

Herkes hedefe göre hareket etmek istese de bunu başaramayabiliyor. Bunun için büyük ve uzun süreli hedeflerden çok daha küçük ve kısa süreli hedefler belirlemelisiniz. Uzun dönemli ve kısa dönemli olarak belirleyeceğiniz hedefler sayesinde iş hayatında daha fazla başarı getirir. Hedefi iyi planlamak, ne yaptığınız ve ne yönde ilerlemek istediğiniz konusunda kesinlikle pusula olacaktır. Ayrıca hedefe doğru ilerlerken, ne için çalıştığınızı bilecek ve kendinize motivasyon kaynağı oluşturacaksınız.

kariyer hedefleri

Düzenli ve Disiplinli Çalışın

Artık hemen hemen herkesin pek çok niteliğinin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Kurumlar ya da kuruluşlar pek çok benzer niteliğe sahip çalışma arkadaşı bulabiliyorlar. Ancak elbette bir iş verenin de en öncelikli olarak dikkat edeceği konu işlerin düzenli ve disiplinli bir şekilde devam etmesidir. İşlerinizi başından itibaren belirli bir düzen çerçevesinde gerçekleştirmeye başlarsanız, zamanı daha verimli kullanabilirsiniz. İşi önem sırasına koymak ya da belirli bir akışa göre bölmek işinizi kolaylaştırır.

Kendinize Çevre Oluşturun

İş hayatında başarılı olmak ya da iş hayatında tutunmak için en etkili yollardan birisi de kendinize bir çevre ve iş ağı oluşturmaktır. LinkedIn gibi platformlar aracılığı ile işinize ve kendinize uygun bir network oluşturabilirsiniz. Gittiğiniz etkinlik ve konferanslarda etrafınızdaki insanlar ile tanışmak da çevrenizi genişletmenizi sağlar. Çevrenizi genişletmeniz iş hayatındaki başarınızı artırır. Karşılıklı olarak beslenebileceğiniz bu ilişkiler, fırsatları görmek açısından da son derece önemlidir.

Alanınızla İlgili Her Zaman Güncel Konuları Takip Edin

Günümüz hız çağı olarak biliniyor. İnternet ve teknoloji işlerimizi daha hızlı ve nitelikli bir şekilde yapabilmemize destek oluyor. Hızlı işler ise hızlı değişimlerin önünü açıyor. Sektörler bu değişimlere adapte olabilecek çalışanları elbette daha fazla önemsiyorlar. Her açıdan güncel kalmanız ya da en azından kendinizi güncel bilgilere açık tutmanız kariyeriniz için son derece önemli.

tenis maçı

Kendinize Zaman Ayırın

İş hayatında başarılı olmanın bağlantılı olduğu konu elbette sosyal yaşamdır. Kendi istek ve hobileriniz için zaman ayırmak çalışma performansınızın etkin kalmasını sağlar. Uzun süreli çalışma saatlerine de sahipseniz mutlaka kendinize kafa dinleyebileceğiniz ve tüm bu süreçten uzaklaşabileceğiniz bir zaman yaratın. Bu sayede zihniniz dinlenir. Düşüncelere ve yeni fikirlere açık hale gelir. Bu ise iş hayatınızın sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Çalışma Arkadaşlarınız ile İyi Geçinin

İş yerinizdeki herkes ile her konuda anlaşmanız mümkün değildir. Ancak iş yerinizdeki ilişkileriniz son derece önemlidir. İlişkilerinizi olabildiğince profesyonel ve saygı çerçevesi içerisinde koruyun. İş alanınızdaki dostluklarınız ve ilişkileriniz de sizleri alanınızda başarılı kılmak için önemli etkenlerdir. İş vereniniz ile kuracağınız ilişkinin sağlıklı olması başarılarınızın ödüllendirilmesinin önünü açar.

Sevdiğiniz İşi Yapın!

İş hayatında başarılı olmanın pek çok yöntemi vardır. Ancak bu konuda en sağlıklı ve işe yarar yöntem işinizi severek yapmak ya da sevdiğiniz işi yapmaktır. Ancak işinizde başarılı olmak istiyorsanız işinizin sevdiğiniz yönlerine odaklanabilirsiniz. Severek yaptığınız işler nefret ederek yaptığınız işlerden daha iyi sonuç çıkarır.

iş hayatında seçimler

Kendinizi Eksik ve Yetersiz Hissettiğiniz Konularda Geliştirin

İş hayatı çok uzun bir süreçtir. Bir iş yerinde çalışmaya başlamak ve başlarda başarılı olmak maalesef hayat boyu size başarılı bir kariyerin garantisini vermez. Bu yüzden her zaman kendinizi sınamalı ve eksiklerinizi iyi belirlemelisiniz. Kimilerinin insan ilişkileri sorunlu olabilirken kimileri de zamanı etkin kullanmak konusunda sorun yaşayabilir. Eksik veya hatalı yönlerin farkında olmak ve bunlar üzerinde çalışmak iş içerisindeki ilişki ve tutumlarınızın da iyileşmesini sağlar.

Önemli Olan Çok Çalışmak Değil, Nitelikli Çalışmaktır

Kariyerde ilerlemek ve iş hayatında başarı için elbette çalışmak gerekir. Ancak çok çalışmak bize her zaman başarının kapılarını aralamaz. Sürekli olarak aynı işi yaparak bir yere kadar ilerleyebilseniz de her pozisyonun kendine göre gereklilikleri vardır. İşinizi yaparken daha çok iş yapmak için değil, daha nitelikli iş yapmak için uğraşın. On tane ortalama iş yerine bir tane çok kaliteli iş adınızın duyulması ve çalışmanızın beğenilmesi için çok daha önemlidir.

Önerilen makaleler