Sivilce Neden Olur?

Yaygın cilt sorunlarından birisi olarak bilinen sivilce, pek çok insanın baş etmek zorunda kaldığı bir cilt problemidir. Deri altındaki yağ oranı ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilen bu cilt problemi, çeşitli sebeplere bağlı olarak da gün yüzüne çıkabilir. Her yaşta görülebilen cilt problemi ergenlik döneminde gençler üzerinde daha fazla etkili ve yaygın bir cilt sorunudur. Peki, sivilce neden olur? Sivilceleri nasıl engelleyebiliriz?

En yaygın cilt sağlıkların biri olan akne genel olarak yağlı ciltlerin problemi olarak karşımıza çıkar. Yağlı ciltlerde çok daha fazla görülen rahatsızlık kişinin cilt tipine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kuru cilde ya da karma cilde sahip kimselerde azınlıkta olan akneler, yağlı ciltlerde çok daha fazla görülebilir. Gözeneklerin yağ ile tıkanması sonucu oluşur ve vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilir. Özellikle cilt temizliğine dikkat edilmesi ve cildin nem oranının korunması sivilcelerin oluşumu engellemek için sıklıkla tavsiye edilir. Akne, cildin yağ oranı ile ilgili olmasına karşın çeşitli hastalıklar sonucunda da ortaya çıkabilir. Bunun belirlenmesi için yoğun sivilcelenme durumunda bir doktora danışılması gerekir.

Sivilce Neden Olur?

Sivilce kıl foliküllerindeki küçük deliklerin tıkanması nedeni ile meydana gelir. Cildin altında bulunan, sebasöz bezleri olarak adlandırılan bu bezler cildin ve saçın yağ dengesini korurlar. Sebum olarak adlandırılan yağlı madde fazla üretildiğinde cilt üzerinde akne üretimine neden olur. Beslenme düzeninizin fazla yağlı olması cildiniz üzerindeki yağ oranını da arttırarak aknelerin çıkmasına bu şekilde neden olabilir.

Cildimiz üzerinde ölü bulunan hücreler, fazla salgılanan Sebum ile karışarak cilt yüzeyinde siyah nokta olarak da ortaya çıkabilir. Çeşitli faktörler ile de tetiklenebilen sivilce, hormonel farklılıklar nedeni ile de oluşabilmektedir.

ergenlik sivilcesi

Ergenlik Döneminde Sivilce

Sivilce neden çıkar, herkesin aklındaki sorulardan biridir. Özellikle ergenlik döneminde vücudun hormon dengesindeki değişiklikler nedeni ile meydana gelebilen akne, uzun süre boyunca devam eden bir rahatsızlık olarak ortaya çıkabilir. Androjen seviyesindeki artışın da sivilceye neden olduğu bilinmektedir. Ergenlik döneminde meydana gelen cilt problemleri genellikle kalıcı değildir ve zaman içerisinde geçebilmektedir. Ergenlik ve erişkinlik dönemlerinde kişilerde daha faza görülen sivilceler, kimi zaman geçici olabilirken kimi zaman kalıcılık arz edebilir. Her cilt tipi birbirinden farklıdır ve bazı ciltler akne çıkarmaya daha yatkındır. Kendi cilt tipinizi tanımanız uygulanacak yöntem ve tedaviler için yol gösterici olabilir.

İlaçlar Sivilceye Sebep Olur Mu?

Bazı ilaçlar vücuttaki hormonel denge üzerinde etkiye sahiptir. Bu sebeple kullandığınız ilaçlar nedeni ile cildiniz akne çıkarmaya başlayabilir. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz, tedavinizin ilacı cilt probleminizi tetikleyebilir ve daha fazla akne oluşumuna neden olabilir. Özellikle yüksek dozda B12 ya da Androjen içeren ilaçların sivilceye sebep olduğu bilinmektedir. İlaçların yan etkisi olarak ortaya çıkan bu cilt problemi için doktorunuza danışarak alternatif bir ilaç talebinde bulunabilirsiniz.

Sivilce Nasıl Geçer?

Ergenlik döneminin önemli bir cilt problemi olarak karşımıza çıkan akne için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ergenlik döneminde cilt üzerinde çeşitli değişiklikler olması normaldir. Ancak anormal olduğunu düşündüğünüz bir cilt problemi ile karşı karşıya iseniz doktor tedavisini tercih edebilirsiniz. Çeşitli cilt bakım ürünleri de cilt hastalığının oluşmasına neden olabilmektedir. Cilt bakım ürünlerini kullanırken cilt tipinize uygun ürünleri seçmeniz bu sorunların önüne geçmenize yardımcı olabilir. Yağlı, kuru ve karma ciltlerin ihtiyaçları farklıdır. Örneğin kuru ciltler için yağlı cilt bakım ürünleri tercih edilebilirken, yağlı cildiniz için yağlı ürünler tercih etmeniz akne oluşumunu arttırabilir.

makyaz temizliği ve sivilce

Makyajınızı Doğru Temizlemeye Özen Gösterin!

Cilt üzerinde kullanılan makyaj malzemeleri, cildinizin hava almasını engeller ve gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Her makyajdan sonra mutlaka cildinizdeki makyajı arındırmalı ve cildinizi temizlemelisiniz. Cildinizi temizlemek cildinizin hava almasını ve rahatlamasını sağlayarak cildinizi yatıştırır. Aynı zamanda düzenli bir şekilde cilt temizliği yapmak cildiniz üzerindeki ölü derilerin arınmasına yardımcı olacağından siyah nokta problemlerinizin de geçmesine de yardımcı olabilir. Cilt problemleriniz için cildinize uygun ürünleri kullanmak ve bir doktoradan destek almak sorunlarınızı en kısa sürede çözmenize yardımcı olacaktır. Ancak bu süreçte kullanacağınız ilaç ve ürünlerin cildinize uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Bilgilendirme

Bu sayfada yer verilenler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Cilt sağlığınız ile ilgili mutlaka bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz. Olası bir sağlık sorununda sizi koruyan sağlık sigortası ürünleri için bu sayfaya göz atabilirsiniz: Kıbrıs Sigorta Sağlık Sigortaları

Önerilen makaleler